آیا امروز می توان آن را ساخت؟ ستونی گاه به گاه است که به یک فیلم کلاسیک نگاه می کنیم و در نظر می گیریم که اگر فیلم در سال 2020 فیلمبرداری شود ، تأثیرات آن در فناوری و سلایق چه تاثیری می گذارد. موضوع امروز: تریلر اکشن “سخت بمیر در یک آسمان خراش” محصول 1988 ، سخت بمیر.

فیلم سینما: جان سخت
کارگردان: جان مک تیرنان
ستاره ها: بروس ویلیس ، آلن ریکمن ، بونی بدلیا
تاریخ انتشار: 15 ژوئیه 1988
خلاصه داستان: جان مک کلین (ویلیس) پلیس شهر نیویورک وارد لس آنجلس می شود تا کریسمس را با همسر جدا شده خود هالی (بدلیا) و دو فرزندشان بگذراند. او درست هنگامی که توسط گروهی از تروریست های اروپایی به رهبری هانس گروبر (ریکمن) حیله گر مورد حمله قرار گرفت ، به مهمانی تعطیلات دفتر خود می رسد. مک کلین که بهمراه تروریستها در داخل ساختمان محبوس شده است ، باید هالی را نجات دهد ، راهی پیدا کند تا به پلیس خبر دهد و در نهایت آدمهای بد را شکست دهد.

آیا امروز می توان آن را ساخت؟

بدون بازنویسی زیاد نیست. فکر نمی کنم جان سخت به عنوان یک “فیلم قدیمی” ، اما طرح آن با دقت ساخته شده است (که براساس رمان سال 1979 ساخته شد هیچ چیز برای همیشه دوام ندارد) به یک خاموشی ارتباطی در داخل Nakatomi Plaza بستگی دارد که با فناوری 2020 غیرممکن است. در این فیلم ، هانس و همسرانش به ساختمان ناکاتومی هجوم می آورند و همه شرکت کنندگان در جشن کریسمس دفتر را جمع می کنند. (به ما گفته اند که بقیه ساختمان خالی است ، زیرا همه مستاجران دیگر برای تعطیلات زود به خانه رفته اند.) برنامه هانس به این دلیل است که هیچ کس متوجه نمی شود چه اتفاقی افتاده است در حالی که او به طاق ناکاتومی می شکند و صدها میلیون سرقت می کند دلار اوراق بهادار حامل

جان مک کلین موفق می شود دزدکی ترش از تروریست ها دور شود و در طبقات اطراف پرسه می زند و به دنبال راهی برای تماس با پلیس می رود – اما مردان هانس خطوط تلفن ساختمان را قطع کرده اند. در سال 2020 ، مک کلین به وضوح فقط از تلفن همراه استفاده می کند. (اگرچه در فیلم های بعدی مک کلین به عنوان یک تکنوفوب به تصویر کشیده شده است ، اما دیگر هیچ مشکلی در سال 2020 برای او وجود ندارد.) بعداً ، مک کلین دست خود را به یکی از رادیوهای تروریست ها می کشد ، آنها با 911 تماس بگیرند ، با هانس صحبت کنند ، هانس با مک کلین صحبت کند و غیره.

به همین ترتیب ، همه آن گروگان گیران ناکاتومی نیز تلفن دارند و در حالی که همه این اتفاقات می افتاد ، آنها توئیت می کردند و طوفانی را به راه انداختند. A 2020 جان سخت برای خلاص شدن از شر همه دستگاه ها مجبور به توضیح دادن. شاید تروریست ها همه آنها را جمع آوری کنند ، یا شاید آنها نوعی ابزار فانتزی داشته باشند که سیگنال های wifi و تلفن همراه را مسدود می کند. (حتی وقتی این چیزها را می نویسم ، چشمانم را می چرخانم ، که نشان می دهد چقدر سخت است که امروز این مقدمه کار کند.)

یکی از جان سختمشکوک ترین داستانهای فرعی رابطه هالی و جان است. هنگامی که مک کلین شروع به برهم زدن برنامه های هانس می کند ، او هویت خود را مخفی نگه می دارد. حتی بعد از اینکه هانس فهمید دشمنش جان مک کلین نام دارد ، متوجه نمی شود که همسر مک کلین یکی از گروگان ها است زیرا هالی از نام دخترانه خود در محل کار استفاده می کند. هانس فقط پس از مصاحبه یک خبرنگار شل و ول (ویلیام آترتون) با کودکان و خردسالان جان و هالی در تلویزیون زنده ، کل معما را رقم زد. هویت و ارتباط جان با هالی در سال 1988 بسیار کند است ، اما تصور اینکه اطلاعات در دنیایی با اینترنت برای مدت طولانی پنهان بماند دشوار است. هانس یا معلم فن آوری اش احتمالاً می تواند در عرض چند ثانیه و با کمی گوگل این موضوع را رقم بزند.

مطلب پیشنهادی  نوه استنلی کوبریک آواز خواندن درباره "درخشش" را خواند

عنصر دیگر از جان سخت که مطلقاً انتقال به یک نسخه مدرن را ایجاد نمی کند ، داستان پسندیده ای است که به گروهبان داده شده است. آل پاول ، افسر پلیس که گزارشات مربوط به مشکلات در Nakatomi Plaza را بررسی می کند و تبدیل به مجرای LAPD به McClane می شود. پاول در طی یکی از مکالمات طولانی مدت خود از طریق رادیو CB ، فاش کرد که در حال کار روی میز است زیرا سالها قبل او تصادفاً یک کودک را شلیک کرده بود ، زیرا اسلحه اسباب بازی آنها را با واقعیت اشتباه گرفته بود. از آن زمان به بعد ، پاول توانسته است از رولور سرویس خود استفاده کند – حداقل تا آن زمان جان سختآخرین صحنه ، جایی که پاول به مناسبتی برخاست و آخرین عضو بازمانده باند هانس را به منظور محافظت از جان و هالی می کشد.

این یک جزئیات قابل قبول و جذاب برای یک شخصیت افسر پلیس است و یک قوس احساسی راضی کننده به یکی از شخصیت های فرعی فیلم می بخشد. اما با توجه به تمام توجهات به رفتارهای نادرست پلیس در سال گذشته ، کاملاً غیرممکن به نظر می رسد که هر فیلم مدرنی با افسری که یک کودک بی گناه را شلیک می کند به عنوان نقص شخصیتی که برای غلبه بر آن برای تبدیل شدن به یک قهرمان نیاز دارد ، تلقی شود.

(صحبت از اسلحه ، جان مک کلین در حین پرواز به لس آنجلس اسلحه خدماتی خود را نیز به همراه دارد. همسایه وی در هواپیما آن را از زیر ژاکتش بیرون می کشد و بیرون می زند ، تا اینکه مک کلین به او اطمینان می دهد که یک افسر پلیس است. این جزئیات جزئی است) ، اما به عنوان یادآوری میزان تغییر امنیت فرودگاه در 30 سال گذشته عمل می کند جان سخت، مک کلین باید آن اسلحه را بررسی کند.)

ورود مک کلین به لس آنجلس مانند معادل دهه 80 یک قانونگذار است که به یک شهر مرزی جدید در یک وسترن قدیمی می رسد و جان سخت در همه جا با مراجعه به فیلم های غربی و قهرمانان پر شده است. هانس مک کلین را با جان وین مقایسه می کند ، وی پاسخ می دهد که “او همیشه نسبت به راجرز جزئی بود”. پس از آن ، آل در مکالمات رادیویی خود مک کلین را “روی” صدا می کند.

چه زمانی جان سخت در سال 1988 ساخته شد ، راجرز فقط 30 سال از اوج شکوفایی گیشه خود حذف شد. شانس این است که بسیاری از مخاطبان جوان در سال 2020 هرگز حتی نام روی راجرز را نشنیده اند. (حتی رستوران های فست فود روی راجرز در این مرحله تقریباً به طور کامل منقرض شده اند.) اگر ساختید جان سخت امروز ، و هانس نسخه ای از خط خود در مورد چگونگی آمریکایی ها “یتیمان یک فرهنگ ورشکسته” را داشت که “از کودکی فیلم های زیادی را می دید” ، فیلم هایی که می خواست درباره آنها صحبت کند وسترن نخواهد بود. آنها خواهند بود جان سخت و همه حذفیاتش

گالری – جزئیات کوچکی که هرگز متوجه آن نشده اید با انتقام سخت بمیر: