گزینه های مشاهده زیادی در تاریخ 4 مه وجود دارد. شما می توانید با تماشای روز جنگ ستارگان جشن بگیرید جنگ ستارگان: Rise of Skywalker، که به تازگی در دیزنی + موجود است. یا می توانید از سری مستندهای جدید در مورد ساخت نمونه برداری کنید ماندالوریایی، گالری دیزنی. با این حال ، من مشکوک هستم که جنگ ستارگان برای تماشای این روز جنگ ستارگان است Empire Strikes Back، که 40 سال پیش در ماه مه منتشر شد.

با پایان یافتن “حماسه Skywalker” ، زمان جالبی است که به گذشته نگاه کنیم Empire Strikes Back. خیلی از عصبانیت های اخیر دیزنی جنگ ستارگان سه گانه تمرکز خود را بر روی رفتار آنها با شخصیت های میراث سریال ، به ویژه لوک اسکای واکر مارک هامیل متمرکز کرد. به بخش کوچکی اما بسیار آواز “طرفداران” ، نمایش لوک در ریان جانسون آخرین جدی – تنها مورد اخیر جنگ ستارگان فیلم هایی که نقش اصلی را ایفا می کنند – مربوط به یک عمل “ترور شخصیت” است. یادداشت های رسانه های اجتماعی گسترده ای که لوک اول و آخر را با هم مقایسه می کند جنگ ستارگان trilogies می گوید که در حالی که لوک پیر “قهرمان واقعی به معنای کلمه بود” ، آخرین جدی “تلاش برای بازنویسی شش فیلم با ارزش قوس از شخصیتهای اصلی حق رای دادن.” ادعا می شود که جانسون “قهرمان را پاره می کند ، نتواند آبروی خود را بازگرداند ، سپس او را می کشد.”

مقاله کوتاه نتیجه می گیرد: “این شخصیت ، لوک اسکای واکر نیست.”

و در عین حال بازنویسی Empire Strikes Back به تازگی ، تمام آنچه فکر می کردم این بود: مرد ، ریان جانسون این لوک اسکای واکر را میخکوب کرد. این دقیقاً همان چیزی است که ما در آن می بینیم آخرین جدی – پیراهن همیشگی که توانایی های نیروی خود را به عنوان یک هدیه به عنوان یک بار تحمل می کند. در حالی که مطمئناً می توانید به نکات برجسته ای اشاره کنید که لوک اسکای واکر در اصل انجام داده است جنگ ستارگان سه گانه – منفجر کردن ستاره مرگ ، کمک به شکست امپراتور – به نظر نمی رسد که او یک سابقه بی عیب و نقص از قهرمانی بی عیب و نقص داشته باشد.

این هرگز واقعی تر از Empire Strikes Back، یکی از معدود فیلم هایی که همه جنگ ستارگان طرفداران – حتی آنهایی که از این سه گانه جدید متنفر هستند – در مورد آنها توافق دارند. و با این حال ، کل فیلم یک اشتباه لوک اسکای واکر پس از دیگری است. به معنای واقعی کل کل داستان لوک در امپراتوری فقط او است که وضعیت را بعد از دیگری آشفته می کند. در اینجا لیستی از همه اشتباهات اشتباهات و اشتباهات کامل و کامل در مورد لوک انجام می شود Empire Strikes Back تنها:

من این لیست گسترده ای از گندمها ، گاف ها و حیف ها را برای تفریح ​​لوک اسکای واکر ارائه نمی دهم ، یا به این دلیل که فکر می کنم او شخصیتی ترسناک است. دقیقا برعکس. بخشی از آنچه لوک را به عنوان یک شخصیت اصلی جذاب می کند – همان بخشی که ریان جانسون در آن جا بسیار مناسب قرار گرفت آخرین جدی – هر چند وقت یکبار اوضاع را به هم می زند. این طور نیست آخرین جدی پوسته ای از لوک کلاسیک است. این که لوک کلاسیک بود همیشه بزرگترین overachiever کهکشان است. قهرمانی واقعی او نه از موفقیت های او بلکه از اشتباهات او ناشی شده است و توانایی او در نهایت غلبه بر آنها.

حتی برخی از کسانی که با این ارزیابی از نسخه اصلی Trukogy Luke موافق هستند ، با این ارزیابی از Sequel Trilogy Luke مخالفند – زیرا از نظر آنها نشد غلبه بر بدترین اشتباه خود: تقریبا کشتن بن سولو و کمک به دانش آموز خود در مسیر تبدیل شدن به کیلو رن. پس از تخریب سفارش جدید جیوجه لوك ، او خود را به اچ-تو تبعید كرد و سالها تنها به عنوان یك كشتار زندگی كرد. او تسلیم شد ، مردمی که به نقل از بالا استدلال می کنند. او دوستان و کهکشان را رها کرد. لوک Skywalker “واقعی” هرگز چنین کاری نمی کرد.

مطلب پیشنهادی  رفتن به سینما در طی یک بیماری همه گیر چگونه است

با این استدلال دو مشکل وجود دارد. اول ، لوقا “واقعی” میکند انجام این کار – در Empire Strikes Back، هنگامی که او در میان یک فرار خطرناک از امپراتوری در هات برای یافتن یودا ، دوستان خود را رها می کند. بله ، لوک سرانجام تمرین خود را برای نجات هان و لایا کوتاه کرد – اما این مسئله منجر به مشکل دوم با استدلال می شود: لوک آخرین جدی بازگشت تا در آخر دوستان خود را نجات دهد که فیلم نیز او با كيلو رن مقابله مي كند (و فراتر است!) او اجازه می دهد تا شورشیان به اندازه کافی فرار کنند. مطمئناً ، این بار او بیشتر طول می کشد. اما او هنوز یک قهرمان می میرد.

مرگ لوک برای عده ای نیز مشکل ساز است ، زیرا (استدلال می رود) حتی اگر لوک از Empire Strikes Back قابل تقلیل بود ، او حداقل این شانس را داشت که خود را بازخرید کند بازگشت جدی، جایی که او به پدرش کمک می کند تا امپراتور را نابود کند و سرانجام قسمت تاریک نیرو را رد کند. لوک درگذشت آخرین جدیبنابراین ، او هرگز فرصتی برای درست کردن خطاهایی که در گذشته مرتکب شده ، مانند تقریبا کشتن بن و نادیده گرفتن مسئولیت های او ، نمی شود.

حتی اگر در این مورد بود آخرین جدی، که خواندن اکنون باید حوادث را نادیده بگیرد Rise of Skywalker، جایی که آخرین شاگرد لوک ، ری ، به Kylo Ren کمک می کند تا امپراتور را شکست دهد (در حقیقت این بار!) و سرانجام قسمت تاریک نیرو را رد کند. فداکاری او بیهوده نبود. (واقعاً فداکاری نکرد ؛ او هنوز در درون نیرو زندگی می کند و یک بار دیگر در سفر به مقابله نهایی او با امپراتور به ری کمک می کند.)

در صحنه کامل آخر مارك هامیل به عنوان لوك اسكووكلر ، او یكی دیگر از اشتباهات لوك را تصحیح می كند – او سرانجام از Force استفاده می كند تا بال قدیمی X خود را بلند كند. که در آخرین جدی، وقتی می خواهد با او صحبت کند و از آموزش با او صحبت کند ، این را به او می گوید “اگر اسطوره را کنار بگذارید و به اعمال آنها نگاه کنید ، میراث جدی شکست است.” این نیز برای بعضی ها استدلال سخت است جنگ ستارگان طرفداران برای بلعیدن. به مدت 45 سال ، جدی ها در کهکشان و کشور خود نماینده خوبی هستند. آنها دائماً با شورشیان شجاع همسو هستند ، که علی رغم اختلافات زیاد ، در برابر استبداد و فاشیسم امپراتوری ایستاده اند. چگونه آنها می توانند شکست باشند؟

به راحتی – زیرا ، همانطور که یودا به لوک می گوید خود بزرگ آخرین جدی صحنه ، “tاو بزرگترین معلم است ، شکست. ” لوك گاهي نااميد مي شد جنگ ستارگان، و سپس بارها و بارها در Empire Strikes Back. این امر او را کمتر از یک قهرمان در نمی آورد. و جبه این دلیل که لوک Dark Dark Side را رد کرد بازگشت جدی به این معنی نیست که Dark Dark side به طور دائم از بین رفته است. وسوسه ها و خواسته ها برای همیشه از بین نمی روند زیرا امروز آنها را رد کردیم. از هر معتادی به مواد مخدر سؤال کنید. تیاین مبارزات بی پایان هستند. فرض کردن در غیر این صورت ساده است. و شکستن چیزی به راحتی قهرمانانه نیست.

مطمئناً صفات لوك اسكاولكر نشان می دهد كه او از نخستین روزهای خود در تاتوئین برای چیزهای بزرگ مقدر شده بود. اما منلوكس مهم است كه تصديق كنند كه گرچه ممكن است او از استعدادهاي خاصي بركت داشته باشد ، لوك بود هرگز کامل. در حقیقت ، در بیشتر افراد مورد علاقه جنگ ستارگان او تقریباً کاملاً ناقص بود. او همچنان ادامه داد. این همان چیزی است که او را از هر لحاظ کلمه به یک قهرمان واقعی تبدیل می کند – و مطمئناً یک قهرمان قابل اعتماد.

برای دیزنی + اینجا ثبت نام کنید.

گالری – عالی جنگ ستارگان هنر مفهومی: