دستور پخت

این غذاها را با مایکروویو گرم نکنید: خطرات و راهکارها

مایکروویو دستگاهی است که از آن برای گرم کردن غذاها استفاده می شود. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برخی غذاها هستند که به هیچ عنوان با مایکروویو گرم نمی شوند. گرم کردن دوباره آن ها از طریق مایکروویو نیز می تواند باعث مسموم سازی غذای مربوطه شود که شما نیز باید آن را در نظر بگیرید. در این مقاله ما قصد داریم موضوع این غذاها را با مایکروویو گرم نکنید را بررسی کنیم و جزییاتشان را نیز مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتها همراه ما باشید تا در این خصوص نکاتی را خدمت شما مطرح سازیم.

حقیقت گرم کردن غذا با مایکروویو

حقیقت گرم کردن غذا با مایکروویو

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که:

  • گرم‌کردن غذاها با مایکروویو ممکن است باعث از بین رفتن برخی عناصر غذایی شود.
  • احتمال بروز تغییرات در ساختار مولکولی غذا با استفاده از مایکروویو وجود دارد.

جدول ارزش غذایی

نوع غذا عناصر تشکیل‌دهنده تغییرات ناشی از مایکروویو
سبزیجات ویتامین‌ها، مواد معدنی کاهش برخی عناصر غذایی
گوشت قرمز پروتئین، آهن احتمال تغییر در ساختار مولکولی
غذاهای آماده‌پز نمک، چربی افت کیفیت تغذیه

این غذاها را با مایکروویو گرم نکنید

لیستی از غذاها که به هیچ عنوان نباید با مایکروویو گرم شوند
لیستی از غذاها که به هیچ عنوان نباید با مایکروویو گرم شوند

لیستی از غذاها هستند که به هیچ عنوان نباید با مایکروویو گرم شوند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت

پیتزا

پیتزا
پیتزا

پیتزا جز آن دسته از غذاهایی است که معمولا بیشتر افراد قصد گرم کردن آن توسط مایکروویو را دارند. انجام این کار باعث ایجاد بسیاری از آسیب ها به سلامت افراد می شود. شما برای گرم کردن پیتزا می تواند از اجاق گاز استفاده کنید. پس پیتزا هم در دسته این غذاها را با مایکروویو گرم نکنید قرار می گیرد.

استیک

استیک
استیک

استیک نیز جز آن دسته از غذاهایی است که به هیچ عنوان آن را نباید در مایکروویو گرم کنید. شما می توانید آن را در یک تابه که روغن کمی دارد گرم کنید و باید به این امر توجه داشته باشید. استیک هم در دسته این غذاها را با مایکروویو گرم نکنید قرار می گیرد.

اسفناج

به خودی خود اسفناج نیز جز آن دسته از مواد غذایی است که بیش از دو بار نباید گرم شود. چون باعث تولید برخی مواد سرطانی در داخل آن خواهد شد. پس اسفناج هم در دسته این غذاها را با مایکروویو گرم نکنید قرار می گیرد.

مرغ سوخاری

به هیچ عنوان مرغ سوخاری را نبای داخل مایکروویو گرم کنید. انجام این کار می تواند باعث آسیب های بسیار زیادی به سلامتی شما شود و شما باید به آن توجه داشته باشید. از اینرو مرغ سوخاری هم در دسته این غذاها را با مایکروویو گرم نکنید قرار می گیرد.

پاستا

پاستا
پاستا

به هیچ عنوان پاستا نباید دوباره در مایکروویو گرم شود. انجام این کار می تواند باعث آسیب به سلامتی شما شود. مخصوصا اگر روی پاستا سس بریزید به هیچ عنوان نباید دوباره آن را گرم کنید. می توانید برای این کار آن را در یک تابه قرار دهید و مقداری بسیار کم آب جوش و روغن را نیز در آن بریزید. پس پاستا هم در دسته این غذاها را با مایکروویو گرم نکنید قرار می گیرد.

برنج

برنج نیز جز آن دسته از مواردی است که باید از گرم کردن آن در مایکروویو به طور کلی اجتناب کنید.  در صورتی که برنجی که در دمای اتاق سر شده است را در داخل مایکروویو قرار دهید باعث ایجاد مسمومیت در غذای شما خواهد شد و باید به این امر توجه داشته باشید چون از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه به آن نیز خالی از لطف نخواهد بود.

قارچ

قارچ ها را می توانیم جز سبزیجات در نظر بگیریم که اصلا نباید گرم شوند. به هیچ عنوان هم از مایکروویو نباید برای گرم کردن قارچ استفاده کنید چون می تواند باعث به هم ریختگی در معده و ایجاد مسمومیت غذایی شود و باید به آن توجه داشته باشید چون از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه به آن نیز خالی از لطف نیست. پس قارچ هم در دسته این غذاها را با مایکروویو گرم نکنید قرار می گیرد.

غذا هایی که روغن زیادی دارند

غذاهای چرب
غذاهای چرب

برخی غذاها نیز هستند که پرروغن هستند و روغن زیادی را به خودشان اختصاص می دهند. این غذاها اگر دوباره توسط مایکروویو گرم شوند می توانند باعث ایجاد یک سری مسمومیت های غذایی شوند و باید آن را در نظر بگیرید. همچنین گرم کردن آنها در مایکروویو می تواند باعث سوختن غذای مربوطه شود و باید به آن توجه داشته باشید چون برخی افراد با بی دقتی نیز این کار را انجام می دهند.

شیر مادر

دسته این غذاها را با مایکروویو گرم نکنید تنها بخشی از لیست موارد است.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

سوالات متداول

سوال ۱: آیا گرم‌کردن غذا با مایکروویو واقعاً خطرناک است؟ پاسخ: بله، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که برخی از ارزش‌های غذایی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

سوال ۲: چه راهکارهای جایگزینی برای گرم‌کردن غذا وجود دارد؟ پاسخ: استفاده از روش‌های سنتی مانند پخت در اجاق یا استفاده از دستگاه‌های گرمایش مداری.

شما عزیزان می توانید اپلیکیشن آموزش آشپزی را مستقیما روی گوشی خود نصب کنید و از خدمات آن بهره مند شوید.

تهیه شده در :‌ سایت آشپزی  ۱TouchFood


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا