دستور پخت

ثبت برند مواد غذایی در چه مواردی اجباری است

ثبت برند مواد غذایی در کشورمان همواره در حال گسترش است. دلیل این موضوع به اهمیت مواد غذایی و رقابت بالا در این صنعت برمی گردد. از طرفی هم کار در این زمینه بسیار حساس است زیرا به صورت مستقیم با سلامت مردم در ارتباط می باشد.

مواد غذایی

منظور از غذا در ثبت برند مواد غذایی، تمامی مواد خوراکی و نوشیدنی است. مواد غذایی معمولا منشا حیوانی و گیاهی دارد و مواد مغذی لازم برای بدن را تامین می کند. گروه های شیر و لبنیات، گوشت- مغزها – حبوبات، میوه ها و سبزیجات و نیز نان و غلات، چهار گروه اصلی مواد غذایی هستند که می توانید در زمینه آن ها فعالیت کرده و برند مواد غذایی تان را به ثبت برسانید.

ثبت برند مواد غذایی

شما می توانید برای انواع مختلف مواد غذایی از جمله غلات سبوس دار، شیرین کننده های طبیعی، سبزیجات و میوه ها، محصولات لبنی گوناگون، گوشت، نوشیدنی های مختلف و غیره برند مواد غذایی ثبت کنید.

شما می توانید ماده مد نظرتان را به شکل های مختلفی آماده کرده و در بازار پخش نمایید. مثلا اگر در زمینه میوه جات کار می کنید می توانید میوه تازه، کمپوت، مربا، میوه خشک و… را برای فروش عرضه نمایید.

همان طور که گفتیم در این صنعت حساسیت های خاصی وجود دراد که البته وجود آن به منظور حفظ سلامت جامعه کاملا ضروری است. علاوه بر این رقابت هم زیاد است و شما با داشتن دانش و تجربه کافی و البته یک برند مواد غذایی معتبر می توانید جای پایتان را در این بازار محکم کنید.

چرا ثبت برند مواد غذایی مهم است؟

شاید برایتان سوال باشد که اصلا دلیل اهمیت این موضوع چیست. خب قبل از این که درباره ثبت برند مواد غذایی صحبت کنیم ابتدا باید در این باره بدانید که اصلا چرا داشتن برند مهم است. برند باعث می شود محصولات تان از رقبا متمایز شده و در نتیجه منحصر به فرد فعالیت کنید. شما حتی می توانید برای محصولاتی که در منزل تان هم تولید می کنید برند به ثبت برسانید.

برند در همه زمینه ها و مخصوصا در مواد غذایی اهمیت دارد. وقتی یک محصول از برند معتبری است شما به سلامت آن اطمینان کرده و با خیال راحت محصول را خریداری می کنید. همین موضوع در مورد مشتریان شما هم صادق است.

به صورت کلی ثبت برند به دلایل زیر اهمیت دارد:

 • با داشتن برند محصول تان را به درستی معرفی می کنید.
 • مشتریان از سلامت و کیفیت محصولات شما مطمئن می شوند.
 • برند شما پس از مدتی یک دارایی با ارزش محسوب می شود به شکلی که ممکن است ارزش آن از کل کسب و کارتان هم بیشتر باشد.
 • امروزه تبلیغات برای هر محصول مهم ترین کاری است که باید انجام دهید. با داشتن برند راحت تر می توانید تبلیغات تان را عرضه کنید.
 • شما می توانید با داشتن برند به صادرات محصولات تان هم فکر کنید.
 • برند از فعالیت شما محافظت می کند به شکلی که شخصی عمدا و یا سهوا نمی تواند از نام و کیفیت محصول شما به نفع خودش سوء استفاده کند.
 • می توانید به تاسیس نمایندگی های مختلف در آینده فکر کنید.
 • باعث می شود کیفیت محصولات غذایی و در نتیجه سلامت جامعه در کل کشور بهبود پیدا کند.

طبقات مختلف برای برند مواد غذایی

مراحل ثبت برند

برای این که برند مواد غذایی را ثبت کنید می توانید از طبقات مختلفی استفاده نمایید که نیاز است قبل از اقدام حتما از طریق سایت سایت ثبت یاب برای استعلام برند قبل از ثبت اقدام کنید. این موضوع به نوع محصول شما بستگی دارد. استعلام برندتان بسته به طبقه یا طبقاتی که انتخاب می کنید انجام خواهد گرفت.

برای برند به صورت کلی ۴۵ طبقه داریم که ۵ طبقه مهم آن مربوط به مواد غذایی است.

 • طبقه ۲۹ مربط به انواع گوشت، محصولات مختلف مربوط به میوه ها و سبزیجات و محصولات روغنی ولبنی می باشد.
 • طبقه ۳۰ مربوط به مواد مختلف مرتبط با شیرینی ها، چای، قهوه، برنج، فرآورده های مرتبط با غلات، ادویه ها و غیره است.
 • طبقه ۳۲ مربوط به انواع نوشیدنی، شربت ها، آبمیوه، آب های گازدار و غیره می باشد.
 • و طبقات ۳۹ و ۴۳ هم مربوط به فعالیت های حمل و نقل، بسته بندی، انبارداری و توزیع و پخش انواع مواد غذایی است.

وقتی برندتان را ثبت می کنید باید مشخص کنید که قرار است در کدام یک از این طبقات فعالیت کند.

فعالیتی پر سود در صنایع مواد غذایی

علاوه بر داشتن برند موارد مهمی مثل حفظ کیفیت بالا، مشتری مداری، ارتقاء مجموعه و پرسنل، به روز بودن از طریق استانداردهای جهانی و موارد مختلف دیگری در موفقیت شما نقش خواهد داشت.

سوالات متداول

هزینه برند مواد غذایی چقدر است؟

این هزینه به نوع و تعداد طبقات انتخابی شما، تعداد محصولات و موارد مشابه بستگی دارد.

آیا فقط اشخاص حقیقی می توانند برند مواد غذایی ثبت کنند؟

اشخاص مختلف اعم از احقیقی و حقوقی می توانند برای این کار اقدام کنند.

اعتبار برند پس از ثبت چند سال است؟

سند برند شما اعتبار ۱۰ ساله دارد. پس از آن برای مدت ۶ ماه زمان دارید که برندتان را تمدید کنید.

ثبت برند مواد غذایی از دیگر برندها مهم تر است؟

برند به صورت کلی یک مفهوم ضروری نیست مگر در مواردی که به سلامت جامعه مربوط است. مواد غذایی از مهم ترین زمینه هایی است که ملزم به ثبت برند آن هستید در غیر این صورت اجازه فعالیت ( حداقل در سطح رسمی و وسیع ) را نخواهید داشت.


منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا